سایسک

بلاگ

سایسک

آیا برای امنیت بالاتر همزمان چند آنتی ویروس برروی کامپیوتر خود نصب کنیم ؟

دسته بندی نشده
10:08
-
2 دی 1396
فروشگاه آنلاین سایسک
فروشگاه آنلاین سایسک
آیا برای امنیت بالاتر همزمان چند آنتی ویروس برروی کامپیوتر خود نصب کنیم ؟

حتما شما هم شنیده‌اید که می‌گویند: هرگز به طور همزمان دو آنتی ویروس را اجرا نکنید، چون مشکل ساز است! اما منطق پشت این گفته چیست؟

آیا این توصیه بر اساس دلایل فنی است و یا تنها یک بازاریابی ضعیف از سوی شرکت های آنتی ویروس است تا شما را از نصب محصولات رقبای خود منع کند؟

راستش را بخواهید برخی از فروشندگان در صنعت ما از روش های بحث برانگیزی استفاده می‌کنند تا کمی پول به جیب بزنند. به هر حال این گفته ی آنها، دلیل واقعی این اصل نیست که بیش از یک دهه رعایت شده است. اجازه دهید نگاهی دقیق به نرم افزار های حفاظتی بیاندازیم.

1- واکنش های زنجیره ای دو نرم افزار آنتی ویروس : حلقه های اسکن بی پایان

گرچه  این مشکل به طور عمده مربوط به سال های اولیه نرم افزار آنتی ویروس بود، اما هنوز هم مسئله ای قابل توجه است. در آن روزها، نرم افزار آنتی ویروس به طور کلی تمام فایل های رایانه شما را اسكن می‌کرد تا  برنامه های خطرناكی كه احتمال داشت به طور اتفاقی باز کنید و باعث آلودگی سیستم شما شود را مصدود کند.

 در اصطلاح فنی ساده: سیستم عامل سیگنال می‌داد فایلی که در جستجوگر مشاهده می‌کنید در حال خوانده شدن است. سپس اولین آنتی ویروس فایل را می‌خواند تا آن را با الگو های امضا و تطبیقی اسکن کند. این عمل خواندن فایل باعث می‌شود که سیستم عامل یک پرونده دیگر دسترسی به فایل داشته باشد که به آنتی ویروس دوم اجازه می‌دهد تا فایل را نیز اسکن کند. اما در حالی که آنتی ویروس دوم آن فایل را می‌خواند، یک سیگنال مستقل جدید ایجاد می‌شود که اولین آنتی ویروس را مجبور می‌کند تا فایل را دوباره اسکن کند و همینطور این روند تا به آخر ادامه میابد. در نتیجه، هر دو آنتی ویروس، فایل ها را در یک حلقه بی پایان دوباره و دوباره اسکن می‌کنند تا تمام منابع سیستم مورد استفاده شود و کامپیوتر غیر قابل استفاده گردد.

خوشبختانه امروزه این مشکل تا حد زیادی از بین رفته است. صنعت انتی ویروس، استراتژی هایی برای جلوگیری از چنین حلقه هایی (لوپ ها) ایجاد کرده است و فایل ها معمولا بر روی هر عمل خوانده شده اسکن نمی‌شوند، مگر زمانی که آنها به تازگی ایجاد، شروع یا اصلاح شده اند.

2- مسائل اختلال در عملکرد دو نرم افزار آنتی ویروس : ناسازگاری های بالقوه

نرم افزار آنتی ویروس / ضد بدافزار های جدید به عنوان یک لایه اضافی عمل می‌کنند که بین سیستم عامل اصلی و اپلیکیشن ها و برنامه هایی که روی آن اجرا می‌شود، قرار می گیرد. توسعه این نوع نرم افزارها بی اهمیت نیست و به دلیل تعداد زیادی از متغیرهایی که باید مورد توجه قرار گیرد نیازمند سالها تجربه است. برنامه های حفاظتی به روش های مختلفی ایجاد می‌شوند و تولید کنندگان نیز همیشه استانداردهای برنامه ریزی توصیه شده را دنبال نمی‌کنند. علی الخصوص استفاده کردن از واسطه های غیرقانونی در سیستم عامل اغلب موجب حوادث غیر منتظره یا آسیب دیدن می‌شود که حل کردن آن بسیار دشوار است.

گاهی اوقات دشوار است که بگوییم آیا برخی از تولید کنندگان فاقد تخصص لازم برای تولید محصولات خود به صورت سازگار با دیگر محصولات هستند یا اینکه آنها چندان اهمیتی به این موارد نمی‌دهند و انتظار دارند که مشتریان خودشان مشکلاتشان را حل کنند.

آنتی ویروس های استاندارد

ما در سایسک تنها محصولات  استاندارد که قابلیت سازگاری با برنامه های دیگر را دارند ارائه می‌دهیم. گاهی برخی از آنتی ویروس های ارائه شده در فروشگاه آنلاین سایسک دارای لایه های حفاظتی بیشتری می‌باشند که ممکن است پیغام های بیشتری به کاربر بدهد اما این پیغام ها تنها به دلیل سطح بالای امنیت برروی این نرم افزارهای آنتی ویروس می‌باشد و دلیل بر ناسازگاری نرم افزار آنتی ویروس با نرم افزار دیگری نمی‌باشد.

گاهی دیده می شود که نرم افزار آنتی ویروس با برخی از برنامه های ساخته شده در ایران مشکل پیدا می‌کند. چنانچه با چنین پیغام های خطایی روبرو شد، کافی است که نرم افزار ایرانی خود را به سایسک معرفی کنید و ما آن را برای کمپانی تولید کننده نرم افزار آنتی ویروس ارسال می کنیم. آنها نیز پس از بررسی نرم افزار آن را به لیست سفید خود اضافه می‌کنند و دیگر شما و یا هر کاربر دیگری با آن برنامه مشکلی نخواهید داشت. 

3- هر دو آنتی ویروس یک تهدید را شناسایی میکنند؛ کدامشان اول آن را قرنطینه میکند؟

تصور کنید که شما دو آنتی ویروس را با اسکن زمان واقعی "Real Time" فعال کرده اید. شما یک فایل خطرناک دانلود می‌کنید و هر دو آنتی ویروس تهدید را شناسایی کرده و هشدار می‌دهند. اما اول از همه کدامشان تهدید را قرنطینه یا حذف می‌کند؟  شما ممکن است با پیام های خطا مواجه شوید در حالیکه فایل ها به طور ناگهانی برای یکی از دو برنامه ناپدید می‌شوند، زیرا آنها تلاش می‌کنند تا خطر را قرنطینه کنند. در بهترین حالت این موضوع فقط باعث سردرگمی کاربر و چند پیغام اضافه می‌شود. ولی حتی ممکن است که به دلیل اختلال در کار یکدیگر، هیچ کدام از آنتی ویروس ها قادر به قرنطینه‌ی تهدید نشوند.  

4- "بیشتر"، همیشه هم "بیشتر" نیست: مزیت کمی برای هزینه های بالای منابع سیستم

این در واقع قویترین دلیل برای اجرا نکردن همزمان دو آنتی ویروس است. امروزه محصولات جلوگیری از ویروس یا بدافزار، بسیار پیچیده شده اند و همچنین تعداد تهدیدات نیز افزایش یافته است (هر ساله دو برابر می‌شود) به همین خاطر نرم افزار حفاظتی نیاز به کدهای زیادی دارد تا کامپیوتر را امن نگه دارد. این امر  به طور طبیعی موجب استفاده نسبتا بالا از منابع کامپیوتر، به ویژه حافظه آن شده است. 

 با اجرای دو برنامه کامل آنتی ویروس تمام وقت، شما اساسا منابع خود را هدر می‌دهید، زیرا 90 درصد یا بیشتر از قابلیت های آنها یکسان است. تمام آنتی ویروس هایی که امروزه تولید کنندگان معتبر ارائه می‌دهند با استانداردهای بسیار بالایی کار می‌کنند و میزان تشخیص اغلب آنها فقط حدود 1-2 درصد با توجه به نتایج آزمایشگاه ها متفاوت است.

بنابراین احتمالا شما نیم یا یک گیگ یا حتی مقدار بیشتری از رَم خود را استفاده می‌کنید تا میزان تشخیص تهدید را از 98 درصد به 99 درصد برسانید.

هر فایل جدید در رایانه باید توسط هر دو محصول اسکن شود، و هر دو آنتی ویروس مجموعه پیچیده ای از کدها را اجرا می‌کنند که توان زیادی از سی پی یو شما را اشغال می‌کند. در حالیکه شما میتوانید از منابع سیستم به نحو بهتری استفاده کنید، مثلا کارهایی که می‌خواهید با کامپیوترتان انجام دهید.

گزینه ی بهتر این است که به دنبال محصولی با موتور های اسکن چند گانه باشید که برای یکپارچگی با هم کار می‌کنند. یا به سراغ محصولی بروید که از روش حفاظت چندلایه و تکنولوژی های مختلفی برای برقراری امنیت استفاده می‌کند و یا بهتر از این ها، دنبال محصولی باشید که هر دوی این موارد را اجرا می‌کند.

توصیه ی سایسک: فقط از یک آنتی ویروس استفاده کنید

در حق خودتان لطفی کنید و از نصب دو نرم افزار آنتی ویروس یا ضد ویروس بپرهیزید. واقعا ارزشش را ندارد. اگر یک نرم افزار حفاظتی قوی دارید که از آن راضی هستید، به همان بچسبید. اگر ناراضی هستید، نصب آن را لغو کرده و یک نرم افزار جدید نصب کنید. فریب پیشنهادات رایگان را نخورید. حتی اگر آن نرم افزار هیچ خرج و هزینه ای ندارد، اصلا منطقی و عقلانی نیست که آن را به یک استراتژی امنیتی که مشغول کار است، اضافه کنند.

به دنبال یک محصول آنتی ویروس/ضد بدافزار کاملی باشید که شامل حفاظت چندلایه، حفاظت جستجوی اینترنتی، نظارت بر فایل، مسدود کردن رفتاری و ضد باج افزار باشد که به خوبی یکدیگر را کامل می کنند.

گاهی اوقات، ویروس اسکن های دوم را اجرا کنید

ما شما را تشویق می‌کنیم که سیستم محافظت شده خود را گاهی با یک اسکنر دوم بررسی کنید تا مطمئن شوید که آنتی ویروس اصلی / ضد بدافزار اصلی هیچ چیزی را جا نینداخته باشد.

محصولات Scanner-only  هیچ مشکلی در کنار نرم افزار آنتی ویروس ایجاد نمی‌کنند، بنابراین استفاده از آنها امن است. اسکنرهای مبتنی بر ابر، گزینه های سبک و خوبی برای اجرا هستند.

ما در اینجا چند ویروس اسکنر ابری را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید از آنها برای اطمینان خاطر از عملکرد آنتی ویروس اورجینال خود استفاده کنید.

آنلاین اسکنر اف سکیور

دانلود نرم افزار آنتی ویروس اف سکیور آنلاین اسکنر

آنلاین اسکنر کاسپرسکی

دانلود نرم افزار آنتی ویروس کاسپرسکی آنلاین اسکنر

آنلاین اسکنر ایست نود32

دانلود نرم افزار آنتی ویروس ایست نود32 آنلاین اسکنر

 

خدمات24 ساعته آنتی ویروس سازمانی و خانگی
پشتیبانی آنتی ویروس ایست نود32، کسپرسکی، اف سکیور، اویرا، بیت دیفندر