سایسک

بلاگ

سایسک

آیا تکنولوژی تشخیص چهره iPhone X، اپل را به بانک اطلاعات چهره ما تبدیل می‌کند؟

دسته بندی نشده
15:39
-
5 آذر 1396
فروشگاه آنلاین سایسک
فروشگاه آنلاین سایسک
آیا تکنولوژی تشخیص چهره iPhone X، اپل را به بانک اطلاعات چهره ما تبدیل می‌کند؟

آیفون ایکس (iPhone X) اخیرا روانه بازار تلفن های هوشمند شده است. آیفون X  قابلیت های بسیار زیادی دارد اما همه ما میدانیم چیزی که بعد از چند روز استفاده تاثیر زیادی بر نوع استفاده روزمره ما میگذارد تکنولوژی جدید FACE ID این موبایل جدید اپل می‌باشد. تکنولوژی تشخصی چهره iPhone ایکس قابلیت بسیار پیشرفته ای است که Apple زمان زیادی را برای وارد کردن آن به iOS صرف کرد. تکنولوژی ای که امنیت و حریم خصوصی را در این نوع محصول به صورت مخفی ای تغییر داده است.

Face ID نوع ارتباط ما با تلفن همراه را تغییر داده و به جای اینکه دکمه ای بزنیم تنها کافی است که خود را به موبایلمان نشان دهیم تا آن واکنش نشان دهد. اما آیا اپل با این تکنولوژی یک بانک اطلاعاتی بزرگ از چهره همه ما برای خود می‌سازد ؟

این می‌تواند خیلی از کاربران اپل را به وحشت بیندازد اما جواب این سئوال "خیر" است. زیرا اطلاعات مربوط به چهره شما هرگز تلفن شما را ترک نخواهند کرد.

این اطلاعات در قسمتی از تلفن شما قرار می‌گیرد که اپل آن را "محاصره امن" یا Secure Enclave مینامد که غیر قابل دسترس ترین قسمت در گوشی های اپل است. این قسمت حتی اطلاعات حساس دیگری نیز مانند اثر انگشت شما که در iPhone های قدیمی تر بود را نیز در خود ذخیره می‌کند. شما میتوانید این قسمت را مانند بانکی امن در زیر خاک در نظر بگیرید که برای کسی قابل دسترسی نیست.

تمام اطلاعات Face ID از قبیل محاسبات ریاضی ای که در مورد صورت شما انجام می‌شود رمز گذاری و محافظت می‌شود و تنها "Secure Enclave" است که می‌تواند به آنها دسترسی داشته باشد.

اپل برعکس خیلی چیزهایی که برای برگرداندن اطلاعات شما برروی iCloud ذخیره میکند، حتی از این اطلاعات نسخه بک آپی در iCloud  نگه نمی‌دارد. دلیل آن هم این است که می‌داند این اطلاعات بسیار حساس تر و شخصی تر از آن هستند که در جایی به غیر از تلفن شما قرار داشته باشند. به همین دلیل است که کارشناسان امنیتی همیشه اپل را تحسین کرده اند که محصولی ساخته است که بسیار کمتر از بقیه محصولات مشابه ضعف های امنیتی دارد.

نکته دیگری که ممکن است به ذهن شما خطور کند این است که چرا با همه این گفته ها ما باید به آن اعتماد کنیم و بهتر است که از این تکنولوژی استفاده نکنیم. اما ما ( سایسک ) بعنوان کارشناس امنیتی باید بگوییم که توسعه دهندگان و برنامه نویسان اپل حتی با تکنولوژی معمولی دوربین های قدیم نیز می‌توانستند که چنین کاری را انجام دهند زیرا حتی دوربین جلویی آیفونهای قدیمی تر نیز همیشه روبروی شماست و این امکان برای هر تولید کننده تلفن همراه وجود دارد که اطلاعات صورت شما را بدون داشتن تکنولوژی تشخیص صورت نیز جمع آوری کند.       

 

 

خدمات24 ساعته آنتی ویروس سازمانی و خانگی
پشتیبانی آنتی ویروس ایست نود32، کسپرسکی، اف سکیور، اویرا، بیت دیفندر