سایسک

بلاگ

سایسک

آیا واقعا برای نرم افزار آنتی ویروس باید هزینه بپردازید؟

دسته بندی نشده
12:12
-
1 آذر 1396
فروشگاه آنلاین سایسک
فروشگاه آنلاین سایسک
آیا واقعا برای نرم افزار آنتی ویروس باید هزینه بپردازید؟

برای کاربران ویندوز ارزیابی امنیت کامپیوترها اهمیت زیادی دارد. بدافزارها، بات نت ها ، گیرنده های کلیدی و ویروس ها، تهدیدات مداوم و مزاحم های هرروزه هستند.

در واقع شرکت های نرم افزارهای آنتی ویروس از این موضوع سود برده اند، ولی گزینه های رایگان بسیاری نیز وجود دارد، از جمله برنامه های اصلی رایگانی که همان سازندگانی که پکیج های پولی را می فروشند ارائه می دهند.

برای دستگاه های ویندوز برنامه های آنتی ویروس معتبر و در عین حال رایگانی نیز وجود دارد، از جمله آنتی ویروس رایگان Avast، آنتی ویروس رایگان Avira ، آنتی ویروس رایگان AVG و نسخه رایگان آنتی ویروس Bitdefender و اخیرا نیز آنتی ویروس رایگان Kaspersky به جمع آنها اضافه شده است.

حتی خود مایکروسافت نیز ملزومات امنیتی مایکروسافت را برای ویندوز ویستا و ویندوز 7 ارائه می کند. در ویندوز 8.1 و ویندوز 10، به عنوان Windows Defender (دفاع ویندوز) بازتوییت می شود و در سیستم ساخته می شود. همه آنها سیستم را برای یافتن بدافزارها اسکن می کند و همواره فایل هایی که دانلود می شوند را برای احتیاط کنترل می کند.

برنامه های آنتی ویروس پولی بسیاری از برندهای مشهور وجود دارد، از جمله  F-Secure ، Bitdefender، McAfee، Norton/Symantec، Kaspersky Lab . برنامه های پولی معمولا امکانات اضافه ای دارند که می تواند موثر یا مخرب باشد، و به این بستگی دارد که شما چه نوع فردی در مورد کامپیوتر هستید، خوره ی کامپیوتر یا سر به هوا.

معمولا سه سطح پکیج اشتراک پولی وجود دارد. مثلا بیت دیفندر پکیجی به قیمت تقریبا 80هزار تومان (برای یک کامپیوتر) دارد که Bitdefender Antivirus Plus نامیده شده است.  مجموعه ای به قیمت 90هزار تومان به نام Bitdefender Internet Security دارای امکانات کنترل کودکان، فایروال دوطرفه و امکانات اضافه دیگری می باشد. ولی اگر پکیج Bitdefender Total Security به قیمت 110هزار تومان  را بخواهید، امکانات کنترل عملکرد سیستم و ابزار ضد دزد خواهید داشت.

پکیج حفاظت کلی McAfee نمونه دیگری از پکیجی کامل است که شامل کنترل کودکان، بک آپ آنلاین، امکانات امنیت شبکه خانگی و فیلترینگ هرزنامه ها می باشد. همچنین مالکان می توانند فایل های حساس و خاص خود را برای امنیت در موردی که کامپیوتری سرقت شود رمزگذاری کنند که این امکان برای کاربران لپ تاپ بسیار ایده آل است.

 

اف سکیور نیز که از محصولاتی است که سابقه بسیار زیادی در بازار اروپا و جهان دارد. اف سکیور محصولات بسیار گوناگونی دارد و محصولی که در بازار ایران ایران به صورت رسمی ارائه میدهد اف سکیور اینترنت سکیوریتی است. این محصول قیمتی حدود 95هزار تومان دارد که قابلیت هایی مانند کنترل کودکان، امنیت جستجوی اینترنتی، بانکداری امن و امکانات بسیار دیگری نیز دارد. F-Secure Internet Security به صورت 18 ماهه برای کاربران ایرانی ارائه میشود.

 

مشابه ولی متفاوت

آزمایش هایی درمورد عملکرد اصلی برنامه های رایگان و پولی در به دام انداختن آلودگی ها انجام شد و نتیجه مشابه بود. برخی برنامه ها سریع تر از بقیه بودند ولی نرم افزارهای بسیار گران قیمت لزوما سریع تر از انواع رایگان آنها نبودند.

تنها تفاوت قابل توجه بین برنامه های پولی و رایگان درمورد تشخیص تهدیدات جدید بود، مانند وب سایتی که در معرض بدافزاری که به تازگی ساخته شده قرار گرفته است. برنامه های پولی دارای نظارت های رفتار سیستم  هستند که با دقت شرح داده شده و به شما درمورد تهدیدات جدید هشدار می دهند.

برخی کاربران شکایت می کنند که برنامه های پولی نسبت به برنامه های رایگان هشدارهای اشتباه بیشتری می دهند. وقتی یک فایل  مشکوک تگ می شود و نمی دانید که آیا باید آن را حذف کنید یا نه، می توانید آن را در Virus Total آپلود کنید سپس ارزیابی بررسی موتور آنتی ویروس درباره آن مورد مشکوک و نتایج به شما ارائه می شود.

مهمترین تفاوت های میان برنامه رایگان و پولی امکاناتی است که گاهی می تواند بسیار مهم بوده و استفاده از آن ساده و آسان باشد.

برنامه های رایگان معمولا هیچ پشتیبانی فنی تلفنی ندارند. این موضوع می تواند هر بیزینس کوچکی یا خانواده ای که چند کاربر کامپیوتر دارد را با مشکل روبرو کند. برنامه های رایگان هیچ کنترل کودکی ارائه نمی دهند که بتواند مانع دسترسی کودکان به سایت های نامناسب شود یا درباره سرقت و کلاهبرداری سایبری به آنها هشدار دهد.

برنامه های رایگان همچنین شامل تبلیغات زیادی هستند. این تبلیغات را می توان نادیده گرفت ولی جعبه های پاپ آپ که بی وقفه ظاهر می شوند و شما را مجبور به ثبت نام در نسخه پولی برنامه ای که درحال استفاده از آن هستید می کنند می تواند کاملا گیجتان کند. گاهی هم برخی از برنامه های رایگان سعی می کنند صفحه اصلی جستجوگر وب شما را تغییر دهند و موتور جستجوی پیش فرض را قرار دهند که بسیار آزاردهنده است. 

از آنجایی که به قول معروف "هرچقدر پول بدهی آش می خوری"، نصب و اجرای برنامه های پولی معمولا آسان تر است و با برنامه های دیگر کمتر مغایرت ایجاد می کند. همچنین متوجه خواهید شد که وقتی باید سیستم خود را قفل کنید، با برنامه های پولی آسان تر می توان امکانات خاصی را انتخاب کرد و آنها را مسدود کرد یا قوانین و استثنائات رفتاری تعیین نمود.

به هرحال، تفاوت های میان نرم افزارهای آنتی ویروس رایگان و پولی شامل امکانات اضافه ای است که با پرداخت برای اعتبار یک ساله ، آن امکانات را دریافت می کنید. کنترل کودکان که قبلا گفته شد در نرم افزارهای پولی ارائه می شود به علاوه فایروال های دقیق تری برای جلوگیری از خرابکاری ها و اسکن عملکرد و مغایرت برای رایانه های ویندوزی را دریافت خواهید کرد. برنامه های پولی همچنین در جستجوی رفتارهای مشکوک هستند،  مانند برنامه ای که سعی دارد به فایل هایی که مجاز نیست دسترسی یابد. همچنین بانکداری امن که در نسخه های اف سکیور وجود دارد در نسخه های رایگان وجود ندارد.

افزون بر این، علائم McAfee نشان می دهد که بیشتر برنامه های رایگان مشروعیت وب سایت ها را ارزیابی نمی کنند یا درباره آخرین کلاهبرداری های فیشینگ هشدار نمی دهند. که این خود چالش بسیار بزرگی را برای امنیت کاربر ایجاد میکند. 

اما هرچقدر هم که آنتی ویروس های مجانی کاستی داشته باشند فراموش نکنید که بهتر از نسخه های غیراصلی ای هستند که در بازار و یا سایت های متفرقه با قیمت بسیار اندک به فروش میرسد.

چه کسی چه چیزی نیاز دارد؟

اگر کسب و کار کوچکی دارید بهترین گزینه، مجموعه ای کامل از قابلیت های امنیتی است که به نام Business Suite شناخته میشود. برای شرکت ها حتی شرکت های بسیار کوچک پشتیبانی فنی یکی از ملزومات است. به علاوه این نوع محصولات امنیتی سازمانی، امکاناتی ارائه می دهد که با آن می توانید انواع خاصی از سایت ها یا نرم افزارها را مسدود کنید که می توانند مانع خرابکاری کارمندان شوند.

پدر و مادرها می توانند برنامه ای بخرند که نه تنها بتوانند کنترل بیشتری داشته باشند بلکه درباره آموزش فیشینگ به کاربران کم سن و سال نیز به آنها هشدار می دهد. همچنین امکانات شبکه خانگی که برخی از سازندگان ارائه می دهند می تواند مانع استفاده بدون اجازه دیگران از Wi-Fi خانواده شود.

برای عده ای نیز یکی از پکیج های رایگان مانند Avira Free Antivirus می تواند مناسب باشد. این پکیج ها معمولا با اسکن و نظارت آخرین علامت ویروس به روز نگه داشته می شوند، و عملکرد اسکن کردن بدافزارها در آنها با انوع گرانقیمت این پکیج ها رقابت می کند.

اگر نسبت به دانلود و نصب آنتی ویروس رایگان اصرار دارید باید وقتی آنلاین هستید بیشتر از دیگران احتیاط کنید. شاید نیازی به حفاظت اضافه برنامه ای 50 یا 100هزار تومانی نداشته باشید ولی باید حواستان باشد که چه لینک هایی را در ایمیل باز می کنید و مراقب تبلیغات فریبنده در وب سایت های مخرب باشید. به عبارت دیگر، نباید خود را در معرض خطر بیشتری قرار دهید. 

آخرین مسئله ای که باید ملاحظه شود این است که درحالیکه اغلب می توانید برای پوشش مسائل دیگری مانند کنترل کودکان ، یا بانکداری امن که نرم افزارهای آنتی ویروس پولی ارائه می دهند از دیگر نرم افزارهای جایگزین رایگان استفاده کنید یا از نرم افزارهایی استفاده کنید که در برخی مرورگرها ساخته می شوند، ولی ترکیب و انطباق آنها بسیار پیچیده می شود.

 هر زمان که با برنامه دیگری مغایرت ایجاد می شود یا هشداری در مورد تهدید احتمالی برای امنیت داده می شود، به سختی می توان گفت که استفاده از کدام محصولات مشکل ایجاد می کند. آیا باید حفاظت فایروال ویندوز رایگان مجددا تنظیم شود یا آیا برنامه دیگری نرم افزاری که می خواهید در وب به آن دسترسی داشته باشید را مسدود می کند؟

 نهایتا، اگر از مسیر رایگان استفاده می کنید، روی اولین دکمه "دانلود آنتی ویروس رایگان" که می بینید کلیک نکنید، چه آگهی تبلیغاتی در یک وب سایت باشد و چه نتیجه جستجوی گوگل.

 

خدمات24 ساعته آنتی ویروس سازمانی و خانگی
پشتیبانی آنتی ویروس ایست نود32، کسپرسکی، اف سکیور، اویرا، بیت دیفندر