سایسک

بلاگ

سایسک

آیا کامپیوتر من ویروسی شده است ؟

دسته بندی نشده
19:54
-
11 دی 1396
فروشگاه آنلاین سایسک
فروشگاه آنلاین سایسک
آیا کامپیوتر من ویروسی شده است ؟

در اینجا ما داستانی داریم که شما اصلا دوستش نخواهید داشت اما ممکن است هر روز اتفاق بیفتد چرا که برای کامپیوتر ها، هر روز، فصل ویروس است. تصور کنید؛ شما در حال کار روی یک پروژه بسیار مهم هستید و ناگهان متوجه پاپ آپ های آزار دهنده ای می‌شوید که بر روی کامپیوترتان نمایش داده می‌شود. همچنین لود شدن اپلیکیشن‌ها و فایل‌ها، زمان بسیاری می‌گیرد. شما صبر می‌کنید و صبر می‌کنید و سپس از خودتان می‌پرسید: آیا کامپیوتر من ویروسی شده است ؟

متاسفانه به احتمال زیاد، جواب "بله" می‌باشد و کامپیوتر شما در خطر ویروس ها و یا بدافزار های پیشرفته‌ ای قرار گرفته است که سرعت فعالیت ها و اجرای کامپیوترتان را کم کرده است.

این یکی از علائمی است که نشان می‌دهد احتمالا کامپیوتر شما به بدافزار آلوده شده است. در اینجا نشانه و علائم بیشتری آورده ایم که شما باید از آنها آگاه باشید. بنابراین می‌توانید به سرعت واکنش نشان دهید.در این مقاله ما رایج ترین علائم هشداردهنده آلودگی به بدافزار را به شما نشان می‌دهیم و به شما می‌گوییم در رابطه با آن چه کار هایی می‌توانید انجام دهید.

 

داستان اول؛" اپلیکیشن های کامپیوتر من، اخیراً به کندی اجرا می‌شوند و دیرتر از معمول شروع به کار می‌کنند" آیا کامپیوتر من ویروسی شده است ؟

اگر با چنین موردی برخورد کردید، احتمالا نشانه وجود ویروس در کامپیوترتان می‌باشد. ما می‌دانیم که خیلی مأیوس کننده است که ببینید همه چیز اینقدر دیر لود می‌شود. این یک اصل شناخته شده می‌باشد که یکی از فعالیت های اصلی بدافزار، کم کردن سرعت سیستم عامل است، چه زمانی که در حال گشت و گزار در نت هستید و چه زمانی که تنها از یکی از اپلیکیشن‌های خود استفاده می‌کنید.

چه کاری می‌توانید انجام دهید؟  اول از همه، شما باید علت این اتفاق و مشکل واقعی را پیدا کنید. در زیر تعدادی از دلایل رایج برای کم شدن سرعت را مشاهده می‌کنید:

- حافظه رَم سیستم شما بسیار کند است و ممکن است به خاطر تعداد زیاد برنامه هایی باشد که در حال حاظر استفاده می‌کنید. Windows Task Manager یک ابزار عالی است که با آن می‌توانید بفهمید کدام برنامه ها بیشتر از همه مموری رَم شما را اشغال می‌کنند. در سیستم خود، CTRL+ALT+DELETE را همزمان نگه دارید و Task Manager را انتخاب کنید. لیستی از برنامه هایی که در حال استفاده هستند باز خواهد شد.

- هیچ فضای ذخیره ای در هارد دیسک شما موجود نیست، بنابراین شما باید فایل هایتان را چک کنید و برخی را پاک کنید.

- این اتفاق زمانی می افتد که شما درحال مرور اینترنت هستید بنابراین باید تنظیمات مرورگرتان را چک کنید و سپس داده های مرورگر (browsing data) را پاک کنید.

- یک سیستم ناقص به آن معنا است که فضای ذخیره سازی به صورت ناکارآمد استفاده می‌شود و سرعت اجرا را کم می‌کند.

- سیستم عامل ویندوزتان آپدیت نشده است یا شما از درایور های قدیمی استفاده می کنید.

 

داستان دوم؛" دائما تبلیغات آزاردهنده ای دریافت میکنم که به صورت تصادفی باز می‌شوند و یا پیام های عجیبی بر روی اسکرین نمایش داده می‌شود" آیا کامپیوتر من ویروسی شده است ؟

پاپ-آپ های غیر منتظره ای که بر روی صفحه نمایش شما مشاهده می‌شوند اغلب نشانه ای از آلودگی به بدافزار می‌باشند که موجب خرابی در کامپیوتر شما می‌شوند. این نوع بدافزار ها را جاسوس افزار می‌نامند و برای این منظور طراحی شده است که اطلاعات حساس کاربر را بدون اطلاع او سرقت و نگهداری کند.

در این مورد خاص مشکل تنها پاپ-آپ های بی شماری که مرورگر شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند نیست، بلکه حذف کردن این بدافزار نیز دشوار است.

این پاپ-آپ ها علاوه بر آزاردهنده بودن، اغلب تهدیدهای بدافزاری دیگری نیز به همراه دارند و ممکن است برای سیستم شما بسیار مخرب تر باشند. این بدافزارها به ظاهر برنامه های درستی هستند اما در حقیقت داده های مرورگر شما را جمع آوری می‌کنند و یا بر فعالیت های آنلاین شما نظارت می‌کنند تا کلمه های عبور و دیگر اطلاعات شخصی شما را جمع آوری کنند.

ما به شدت به شما توصیه می‌کنیم که هرگز بر روی پاپ-آپ های مشکوک کلیک نکنید!

منبع: FastRemoveVirus.com

یکی از این ابزار های رایگان برای حذف جاسوس افزار را امتحان کنید تا از شر این پاپ-آپ های آزاردهنده یا پیام های عجیب، خلاص شوید: free spyware removal tools 

همچنین برای اینکه سیستم خود را در برابر تهدیدات مخرب، بهتر محافظت کنید، مطمئن شوید که این اقدامات امنیتی را رعایت می‌کنید:

 - بر روی پاپ آپ ها کلیک نکنید.

- به ایمیل ها یا پیام های ناخواسته جواب ندهید.

- زمانی که از سایت های مختلف اپلیکیشن های رایگان دانلود می‌کنید احتیاط کنید.

آیا کامپیوتر من ویروسی شده است

داستان سوم؛ زمانی که مشغول تماشای ویدئوهای یوتیوب هستم یا بازی می‌کنم، لپ تاپم دچار کراش می‌شود. سریع از کار می‌ایستد و سپس یک صفحه نمایش آبی بالا می‌آید" آیا کامپیوتر من ویروسی شده است ؟

 ما این مشکل را می‌شناسیم. این مشکل بارها و بارها برای لپتاپ خودمان اتفاق افتاده و خیلی آزاردهنده بوده است. من بارها دچار کراش (از کار افتادن سیستم) شدم و همان اتفاق رایج برای من هم افتاد: BSOD (صفحه آبی مرگ). سپس سیستم ری‌استارت شد و به من گفت که ویندوز به خاطر خاموش شدن ناگهانی، ریکاوری شده است.

به احتمال زیاد شما با این نوع از ارور ها آشنا هستید، اینطور نیست؟

ممکن است دو دلیل موجب این اتفاق شده باشد:

1. ممکن است شما با یک مساله تکنیکی مواجه باشید که توسط یک ناسازگاری بالقوه بین نرم افزارتان و یا سخت افزارتان ایجاد شده است.

2. یا ممکن است مساله ای مربوط به بدافزار باشد.

اگر گمان می‌کنید مساله ای تکنیکی می‌باشد، احتمالا منجر به این موارد می‌شود:

برنامه های مختلفی بر روی سیستم شما اجرا می‌شوند که ممکن است با هم در تضاد باشند؟ آیا هیچ orphaned registry keys که حذف نشده باشد وجود دارد که در نهایت بتواند موجب خراب شدن و توقف سیستم شما شود؟

Orphaned registry keys قطعاتی از داده های اطلاعاتی هستند که در طی فرایند لغو نصب برخی برنامه ها در کامپیوتر شما جا مانده اند. آنها فقط موجب اشغال فضای غیر ضروری در سیستم شما نمی‌شوند، بلکه حتی می‌توانند موجب برخی مشکلات برای عملکرد سیستم شوند.

آیا کامپیوتر من ویروسی شده است

چگونگی رفع و تعمیر آن: از Registry Editor (Regedit.exe) استفاده کنید که می‌تواند در نوار جستجو باز شود؛ جاییکه شما run command را انتخاب می‌کنید. قسمت ترسناک این فرایند جایی است که شما مجبورید به طور دستی این موارد را حذف کنید.

توصیه ما این است که یک cleaning session خودکار اجرا کنید مثل  CC Cleaner که رایگان است (دو نسخه از این ابزار اخیرا توسط عامل مخربی که در آن بدافزار پخش می‌کرد، به خطر افتاد اما این برنامه اکنون امن است) و زمانی که از اطلاعات خود بک آپ می‌گیرید، به طور خودکار کلید های جا افتاده یا بلااستفاده را اسکن می‌کند.

در ابتدا برنامه ی CC Cleaner را نصب کرده، بر روی آیکون ثبت نام کلیک کنید، آیتم هایی که می‌خواهید حذف شود را انتخاب کرده، سپس اسکن کنید و بعد لیستی از مشکلات بالقوه تهیه خواهد شد. پس از اتمام فرایند اسکن، می‌توانید این لیست را مرور کرده و بر روی گزینهFix selected issues  کلیک کنید تا مشکلات رفع شود. برنامه از شما درباره ی بک آپ گیری از تغییرات سوال خواهد کرد.

در صورت آلودگی به بدافزار: با یک آنتی ویروس خوب، اسکنی کامل بر روی سیستم اجرا کنید. برای انتخاب آنتی ویروس، دچار دوراهی شده اید؟ ما این راهنمایی های مفید را برای شما نوشته ایم درباره اینکه چگونه می‌توان بهترین محصول را به فراخور نیازتان پیدا کنید: بهترین آنتی ویروس تحت شبکه - تفاوت آنتی ویروس و اینترنت سکیوریتی

همچنین اعتماد کردن به یک لایه ی حفاظتی دیگر نیز مهم است تا در کنار آنتی ویروس، بتوان در برابر تهدیدات آنلاین بهتر مبارزه کرده و فعالانه آنها را مسدود کنید.

آیا کامپیوتر من ویروسی شده است

اگر در سیستم شما برنامه ها به طور مداوم دچار توقف می‌شوند و یا همان صفحه ی آبی مرگ (BSOD) به طور مرتب ظاهر می‌شود، یک هشدار روشن برای شما وجود دارد که سیستم به خوبی کار نمی‌کند و شما باید نگاهی به آن بیاندازید.

دو مورد ممکن است موجب این مشکل شود:

1. ممکن است با مشکلی فنی روبه رو باشید که توسط نوعی ناسازگاری بین نرم افزار و سخت افزار ایجاد شده است.

2. و یا ممکن است مساله مربوط به بدافزار باشد.

 

داستان چهارم؛" من این پیام پاپ آپ را دریافت می‌کنم: "< فضای شما در درایو  cویندوز، درحال اتمام است>" آیا کامپیوتر من ویروسی شده است ؟

اگر شما چنین پیامی دریافت می‌کنید، به این معناست که دیگر فضای خالی در آن درایو خاص (در این مورد درایو C) وجود ندارد. کاربران بسیار زیادی این مساله را گزارش داده اند.

علت چیست؟ این چیزی ست که Microsoft  باید توضیح دهد:

این وضعیت می‌تواند در صورتی اتفاق بیفتد که فضای خالی در دیسک کامپیوتر شما کاهش پیدا کرده باشد و به آستانه ی تذکر رسیده باشد و نیاز به پاک سازی دیسک باشد.

چطور این مشکل را حل کنیم؟ اول از همه شما باید چک کنید که فضای ذخیره سازی فیزیکیتان اخیرا افزایش یافته است یا خیر. همچنین باید چک کنید که آیا برخی از فایل هایتان ناپدید شده اند یا تغییر نام داده اند یا خیر. همچنین مطمئن شوید که فایل های قدیمیِ غیر ضروری را که سرعت سیستم‌تان را کند می‌کند، پاک کرده اید.

این مساله می‌تواند نشانه دیگری برای آلودگی بدافزاری باشد چرا که انواع مختلفی از بدافزار وجود دارد که از روش های متنوع برای اشغال کردن فضاهای موجود در درایو استفاده می‌کنند و موجب خراب شدن سیستم می‌شوند.

 

داستان پنجم: "مدتی است که هر زمان کامپیوترم را روشن می‌کنم، متوجه می‌شوم که ترافیک اینترنت به شکل مشکوکی افزایش داشته است" آیا کامپیوتر من ویروسی شده است ؟

اگر شما چنین پیامی مشاهده می‌کنید، این احتمال وجود دارد که این فعالیت اینترنتی غیرمعمول به آلودگی بدافزاری منجر شود.

مواردی وجود دارد که گرچه کاربر از طریق مرورگر به اینترنت متصل نیست و هیچ برنامه ای وجود ندارد که به سرور های آنلاین متصل باشد تا داده ای را دانلود یا آپلود کند اما باز هم فعالیت های اینترنتی زیادی مشاهده می‌شود.

چه می‌توان کرد؟ باید این موارد را چک کنید:

- آیا آخرین آپدیت ویندوز برای کامپیوترتان را نصب کرده اید؟

- آیا برنامه ای وجود دارد که داده ای را دانلود کند؟

- آیا هیچ آپدیتی برای برنامه ی خاصی در حال اجراست؟

- آیا دانلودی وجود دارد که شروع کرده اما فراموشش کرده باشید و هنوز در بک‌گراند در حال انجام باشد؟

اگر جوابتان برای تمام این سوال ها، "نه" می‌باشد، باید چک کنید که ترافیک‌تان کجا مصرف می‌شود. به این صورت:

  • بر شبکه خود نظارت کنید و تهدیدات پنهان را شناسایی کنید. می‌توانید برای شناسایی، از این برنامه ها استفاده کنید: GlassWire, Little Snitch  یا Wireshark
  • سیستم را برای پیدا کردن آلودگی بدافزاری چک کنید، برای این کار از یک آنتی ویروس خوب استفاده کنید تا سیستمتان را به طور کامل اسکن کند.
  • اگر مشکوک هستید که کامپیوترتان توسط یک بدافزار خطرناک آلوده شده باشد، ما به شما توصیه می‌کنیم از یک مجموعه امنیتی تخصصی مانند اف سکیور کامپیوتر پروتکشن پریمیوم استفاده کنید که به منظور پیدا کردن تهدیدات پیشرفته و آنلاین، طراحی شده است.

 

داستان ششم: "homepage من تغییر کرده است و به یاد نمی‌آورم که خودم این کار را کرده باشم" آیا کامپیوتر من ویروسی شده است ؟

اگر این وضعیت غیر معمول و یا یک نوار ابزار جدید مشاهده کردید و یا به یک آدرس وب دیگر هدایت شدید ممکن است نشان دهنده این باشد که دچار آلودگی های بدافزاری هستید.

این اتفاق اغلب زمانی پیش می‌آید که شما از یک وب سایت بازدید می‌کنید و به طور اتفاقی بر روی یک لینک یا پاپ-آپ کلیک می‌کنید. این کار موجب می‌شود که نرم افزار های ناخواسته دانلود شده و بر روی کامپیوتر شما نصب شوند. تاثیرات این ها نه تنها آزاردهنده است بلکه بسیار مخرب است.

چه باید کرد؟ هرچه سریعتر یک اسکن کامل بر روی سیستمتان اجرا کنید.

چرا؟ چون اینگونه تهدیدها به راحتی از بین نمی‌روند.

 

داستان هفتم: " سیستم من به طورعجیبی عمل می‌کند چون پیام های غیرعادی دریافت می‌کنم که به طور غیرمنتظره ظاهر می‌شوند" آیا کامپیوترمن ویروسی شده است ؟

این پیام از آن دست پیام های هشداردهنده ای ست که ممکن است موجب تعجب شما شود و بپرسید"چه اتفاقی برای سیستم من پیش آمده است؟"

در زیر چند نشانه ی هشدار رایج را می‌خوانید که باید مراقبشان باشید:

  • ناگهان متوجه می‌شوید که برنامه ها به صورت خودکار باز و بسته می‌شوند.
  • سیستم عامل ویندوز شما به صورت غیر منتظره خاموش می‌شود و دلیلی برای آن نیست.
  • زمانی که کامپیوتر شما تلاش می‌کند بوت شود، متوجه پنجره های عجیبی می‌شوید.
  • ویندوز به شما می‌گوید که دسترسی تان به برخی درایو ها را از دست داده اید.

گرچه ریشه های این اتفاق ممکن است در مساله ای تکنیکی باشد اما ممکن است این ها علائم هشداری باشند که نشان می‌دهند بدافزار، سیستم شما را فرا گرفته است و سرعت فعالیت ها کم شده است.

چطور می‌توان تاثیرات آلودگی بدافزار را کاهش داد؟ این اقدامات را دنبال کنید:

1. سیستم خود را به روز کنید.

2. توسط یک آنتی ویروس سیستم خود را اسکن کنید.

3. یک راهکار امنیتی فعال نصب کنید که حفاظت را افزایش دهد.

4. به نصب دوباره ی سیستم عامل توجه کنید.

 

داستان هشتم:" من از آنتی ویروس استفاده می‌کنم ولی پیام هایی دریافت میکنم که می‌گوید حفاظت غیر فعال شده است" آیا کامپیوتر من ویروسی شده است ؟

اگر به نظرتان آمد که آنتی ویروس‌تان دیگر کار نمی‌کند یا نسخه آپدیت آن غیرفعال شده است، باید به سرعت به دنبال راهی برای تعمیر و رفع آن باشید.

آیا می‌دانستید که برخی از بدافزار ها، آب زیر کاه هستند و می‌توانند راهکار امنیتی شما را غیر فعال کنند؟

خب بله، این بدافزار‌ها طراحی شده اند تا دفاع کاربر را از میان ببرند و شناسایی را برای کاربران دشوار کنند. اگر قبلا تلاش کردید که سیستم خود را ریبوت کنید، راهکار امنیتی را بسته و سپس باز کردید و تمام تلاشتان برای رفع مشکل بی فایده بود، باید در نظر بگیرید که به بدافزار آلوده شده اید.

این موردی خاص بوده چرا که این یک اصل شناخته شده است که راهکار های سنتی آنتی ویروس، بدافزارهای جدید و پیشرفته را به آسانی شناسایی و مسدود یا حذف نمی کند( مثل باج افزار ها که بدافزار های مالی هستند). بنابراین ممکن است در معرض انواع حملات باشید و ما به شدت توصیه می‌کنیم که از طریق اضافه کردن حفاظت چندلایه ای،  یا آنتی ویروس های معتبر و به روز امنیت خود را افزایش دهید.

 

داستان نهم:" دوستانم به من می‌گویند که پیام های تصادفی عجیبی از طریق فیسبوک من برایشان ارسال می‌شود در حالیکه من آنها را ارسال نکرده ام" آیا کامپیوتر من ویروسی شده است ؟

اگر دوستانتان اخیرا پیام ها یا ایمیل ها و یا لینک های عجیب از سمت شما دریافت کرده اند که شما ارسال‌شان نکرده اید، به احتمال خیلی زیاد شما آلوده به بدافزار شده اید. در اینجا مثال هایی ذکر شده است برای توزیع بدافزار از طریق مسنجر فیسبوک و فریب دادن کاربران برای کلیک بر روی این پیام هایی که از طریق دوستانشان دریافت کرده اند: malware spreading

ابتدا اکانت های آنلاین خود را چک کنید تا مطمئن شوید این پیام های تصادفی، واقعا از طریق یکی از اکانت های شما ارسال شده است. اگر چیزی شبیه این اتفاق افتاده است، از طریق مراحل امنیتی زیر، سریعا اقدام کنید:

- از تمام اکانت های خود خارج شوید. ما اغلب از طریق چند دستگاه وارد اکانت هایمان می‌شویم و بیشتر اوقات هم فراموش می‌کنیم که از حساب ها خارج شویم. پس مطمئن شوید که در تمام دستگاه های متصل خود، از اکانتهایتان خارج شده اید.

- برای همه اکانت‌های تان از پسورد های منحصر به فرد و مستحکم استفاده کنید. همیشه به یاد داشته باشید که پسور اکانت‌های آنلاین خود را عوض کنید. هرگز یک پسورد را برای چندین اکانت به کار نبرید زیرا اگر هک شوید، تمام اکانت هایتان به خطر می‌افتد و ممکن است اطلاعات مهمتان به سرقت رود. از یک نرم افزار مدیریت پسورد استفاده کنید که لازم نباشد همه پسورد ها را به خاطر بسپارید. 

- از همین الان، از تایید دو فاکتوره استفاده کنید. آیا می خواهید کنترل‌ بر امنیت اکانت هایتان را افزایش دهید؟ پس این لایه ی دوم امنیتی را اضافه کنید زیرا برای فرایند ورود به اکانت، از شما یک مرحله اضافی می‌خواهد.

 

داستان دهم:" آیکون های جدید و ناآشنایی بر روی دسکتاپ من وجود دارد که آنها را نمی‌شناسم" آیا کامپیوتر من ویروسی شده است ؟

اگر متوجه آیکون های جدید و ناشناسی بر روی سیستم خود شده اید، احتمالا به طور تصادفی این برنامه های آب زیر کاه را که PUP (برنامه ناخواسته ی بالقوه) نام دارند، دانلود کرده اید.

این ها، برنامه های مخربی هستند که می‌توانند خسارات زیادی وارد کنند و اطلاعات شما را در معرض افشا شدن قرار دهند و تبلیغات یا پاپ-آپ های آزاردهنده نمایش دهند و یا نوار ابزارهایی به مرورگر شما اضافه کنند.

 

داستان یازدهم:" گاهی خطاهای عجیبی بر روی سیستمم مشاهده می شود" آیا کامپیوتر من ویروسی شده است ؟

پیام خطایی مانند این می‌تواند نشان دهنده این باشد که سیستم شما دچار باگی است که نیازمند تعمیر است و یا می‌تواند که علامت هشداردهنده‌ای برای آلودگی بدافزاری باشد. این نوع پیام های ارور که فایل های از دست رفته یا خراب را نشان می‌دهند، اعلام می‌کنند که سیستم شما دچار آسیب شده است و سرعت اجرای آن تحت تاثیر قرار گرفته و کند شده است.

چگونه می توان آن را رفع کرد؟ کامپیوترتان را به طور کامل اسکن کنید تا بفهمید ویروسی شناسایی می شود یا خیر. همچنین مطمئن شوید که به روز ترین ورژن ها را بر روی سیستم عامل خود نصب کرده و به طور منظم به دنبال پچ های جدید و آپدیت های جدید برای اپلیکیشن ها و درایو ها باشید.

آیا کامپیوتر من ویروسی شده است

داستان دوازدهم:" به نظر می‌رسد که با کلیک بر روی کنترل پنل نمی‌توانید وارد آن شوید " آیا کامپیوترمن ویروسی شده است ؟

اگر با چنین وضعیتی رو به رو هستید و کنترل پنل باز نمی‌شود، به این معناست که کامپیوتر شما دچار یک مشکل فنی است و به خوبی عمل نمی‌کند.

چطور می توان آن را تعمیر کرد؟ اولین کار که باید انجام داد این است که با آنتی ویروس خود، یک اسکن کامل انجام دهید. سپس ببینید می‌توانید کنترل پنل را در حالت امن (Safe Mode) باز کنید یا خیر. مراحلی که باید انجام دهید در اینجا توضیح داده شده است: here

این مساله همچنین می تواند نشانه دیگری باشد مبنی بر این که سیستم شما آسیب پذیر است و در معرض حملات سایبری بالقوه می‌باشد. پس از اجرای یک اسکن کامل، یک راهکار امنیتی فعال استفاده کرده تا امنیت اطلاعات را حفظ کنید.

آیا کامپیوتر من ویروسی شده است

داستان سیزدهم:" به نظر می‌رسد در سیستم من همه چیز به خوبی کار می‌کند. آیا باید بدبین باشم و باز هم به دنبال بدافزار باشم؟" آیا کامپیوتر من ویروسی شده است ؟

وقتی نوبت به امنیت اطلاعات می‌رسد، باید کمی بدبین و بسیار مراقب بود حتی اگر همه چیز نرمال به نظر می‌رسد. چرا؟ چون مجرمان سایبری بسیار نابغه هستند و می‌توانند بدافزار را در مکان هایی پنهان کنند که اصلا انتظارش را ندارید و هیچ ردی هم بر جای نگذارند ولی باز هم سیستم شما را آلوده کنند.

همه چیز به نظر نرمال است و خوب کار می‌کند تا زمانی که یک ربات در سیستم شما به طور مخفیانه صبر کند تا به اطلاعات حساس شما دسترسی پیدا کرده و آنها را جمع آوری کند.

البته اگر از آنتی ویروس مناسبی استفاده کنید می‌توانید تا حد زیادی آسوده خاطر باشید.

 

آیا می‌توان از آلودگی بدافزاری دوری کرد ؟

بله، قطعا می‌توانید اگر خیلی دقیق باشید و به نشانه های آلودگی بدافزاری توجه کنید و از اتفاق افتادنشان پیشگیری کنید. همیشه مطمئن شوید که سیستم عامل، مرورگر ها و plugin هایتان به روز است زیرا پچ کردن نرم افزار می‌تواند مانع عملکرد مجرمان آنلاین شود.

مطمئن شوید که شبکه شما امن و محافظت شده است و همیشه قبل از کلیک بر روی چیزی، فکر کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که به طور امن در اینترنت گشت و گذار کنید و همیشه به منابع آنلاین قابل اعتماد دسترسی داشته تا راحت تر از تهدیدات بالقوه پیشگیری کنید.

از آنتی ویروس های معتبر استفاده کرده و همیشه نرم افزار آنتی ویروس خود را به روز نگه دارید.

 

یادآوری: آگاهی و یادگیری طولانی مدت، بهترین سلاح ما برای مبارزه علیه این تهدیدات است، بنابراین یادگیری و ارتقای سطح دانش‌ ضروری است تا بفهمید بدافزار ها چطور در سیستم شما عمل می‌کنند و ما چطور می توانیم تاثیر آنها را به حداقل برسانیم.

 

منبع : همیدال 

 


آیا کامپیوتر من ویروسی شده است ؟


 

 

 

خدمات24 ساعته آنتی ویروس سازمانی و خانگی
پشتیبانی آنتی ویروس ایست نود32، کسپرسکی، اف سکیور، اویرا، بیت دیفندر