سایسک

بلاگ

سایسک

راه های مقابله با حمله سایبری

امنیت سایبری
11:44
-
7 آذر 1396
فروشگاه آنلاین سایسک
فروشگاه آنلاین سایسک
راه های مقابله با حمله سایبری
جرایم سایبری تهدیدی برای کسب و کار شماست. از موقعی که نرم افزارهایی برای برنامه نویسان برای سرگرمی ساخته می‌شد زمان زیادی گذشته است. حقیقت این است که نداشتن امنیت کافی IT به تجارت شما آسیب می‌زند و هزینه های شما را افزایش می‌دهد. به گفته کمپانی F-Secure، 87% تجارت های کوچک سال گذشته از نوعی نقص امنیتی رنج برده اند. 63% مورد حمله افرادی از خارج و 23% مورد هجوم ویروس ها قرار گرفتند و 79% این قربانیان هدف اصلی بودند و شما هم ممکن بود یکی از این قربانیان باشید. ولی بیش از 180 میلیون نوع بدافزار وجود دارد و هرروز ویروس های جدیدی تولید می شوند. پس باید چکار کنیم؟ چطور باید مانع حمله سایبری شویم؟
  1. آنتی ویروس خود را هوشمندانه انتخاب کنید

نرم افزار آنتی ویروس بسیار پیچیده تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. یعنی باید هم اینطور باشد. ویروس های کامپیوتری مدام در حال تغییرند و شرکت های امنیتی باید یک قدم جلوتر از مجرمان سایبری باشند. نرم افزار آنتی ویروس به عنوان یک سیستم یکپارچه امنیتی کار می‌کند.
وقتی رشته های جدید بدافزار به سیستم شما حمله می‌کند آنتی ویروس ورودی را مسدود می‌کند ، ویروس را قرنطینه می کند و برای آزمایش و شکستن، آن را به آزمایشگاه های AV برمی‌گرداند. سپس این نرم افزار به طور خودکار به روز رسانی می‌شود تا اطمینان حاصل شود که همه کاربران در سرتاسر دنیا در برابر این نوع بدافزار محافظت شده اند. بنابرین لازم است نرم افزار آنتی ویروس خود را با دقت انتخاب کنید.
از آنتی ویروسی با برندی معتبر استفاده کنید (مثلا F-Secure, Symantec, McAfee Kaspersky) و آن را همیشه به روز رسانی کنید. آنتی ویروس هایی که کنسول مدیریتی دارند  به طور خودکار وصله های امنیتی را می‌گیرند و کل نرم افزارهای شما را به روز می‌کنند. اگر در اجرای به روز رسانی ها با مشکل روبرو شود امنیت شما برای هکرها قابل نفوذ خواهد شد.
  1. از بک آپ های خود بک آپ بگیرید

همه ما می‌دانیم که بک آپ گرفتن اطلاعات چقدر مهم است ولی اغلب این کار را نمی‌کنیم. جالب است که بسیاری از بیزینس هایی که به عنوان یک شرکت IT با آنها برخورد داریم بک آپ گرفتن را جدی نمی‌گیرند و یا گاهی برنامه بک آپ ثابتی در محل دارند ولی نسبت به اجرای بک آپ ها سهل انگارند گاهی نیز بک آپ میگیرند و درایو بک آپ را در بالای سرور می گذارند.
بک آپ داده ها بخشی یا قسمتی از شیوه امنیتی شماست. بک آپ به اندازه آنتی ویروس برای شما حیاتی است بنابرین باید به آن بسیار اهمیت دهید. یک بک آپ خودکار ریموت و دور از محل سرورها بهترین کار است. داده های شما را در محل ثانویه ای کپی می کند تا در اثر وقوع حادثه برای سرور، مثلا آتش سوزی، سرقت، سیل یا خراب شدن، همه اطلاعات از دست نرود. همچنین به صورت خودکار زمان بندی می کند تا اگر فراموش کردید به طور دستی بک آپ را اجرا کنید، خطری متوجه شما نباشد.
  1. ابر خود را ایمن کنید

با ترویج تکنولوژی ابری و شیوه های مجازی سازی، این موارد برای مجرمان سایبری هم جذابیت بیشتری پیدا می‌کند. تامین کنندگان Cloud محیط امنی را برای اطلاعات شما می‌سازند و آن را از نظر هکرها دور نگه می دارند. در حقیقت، این افسانه است که محیط های ابری راه ورود بازتری برای نفوذ امنیتی نسبت به شیوه های احتمالی دیگر دارند.
مرکز داده ها که اطلاعات میزبانی شده شما را ذخیره می‌کند وقتی شیوه ای ابری را انتخاب می‌کنید خراب نمی‌شود. (با فرض اینکه البته تامین کننده ابر معتبری را انتخاب می‌کنید). کارمندان امنیتی، تشخیص حرکت، دسترسی key fob ، تهویه مطبوع، حفاظت از دود و آتش، ژنراتورهای برق، تغذیه شبکه ملی، امنیت چند لایه و ... همگی توسط یک تامین کننده خوب ابری رعایت می‌شود. بنابراین هنگامی که بهتر فکر کنیم متوجه می‌شویم که، اطلاعات شما احتمالا برروی ابر بسیار امن تر از دفتر شما است.
  1. خطای سیستم در مقابل خطای کاربر

کامپیوترها خطا نمی‌کنند ولی انسان خطا می‌کند. بدون شک کارمندان شما نقطه ضعف پروتکل امنتیت IT شما هستند. باید بدانید که چنین خطاهایی ممکن است اتفاق افتد. مطمئن شوید که شیوه های امنیتی خود را به روز رسانی می‌کنید و به آنها یاداوری کنید که باید مسئولیت اقدامات آنلاین خود را به عهده بگیرند. کارمندان باید مراقب باشند که روی چه چیزی کلیک می‌کنند، مراقب پیوست ها، لینک ها و دانلودها باشند، از تبلیغات آنلاین اجتناب کنند، مجوزهای ناآگاهانه به برنامه های مشکوک ندهند، از وب سایت های  تقلبی دوری کنند، این ها بدیهی هستند ولی باید به افراد یادآوری شود.
  1. از رمز عبورهای خود محافظت کنید

باور کنید یا نه، دو رمز عبوری که بیشتر استفاده می‌شوندPassword و ‘123456’ هستند. خوب این مسئله کار را برای هکرها آسان می‌کند. مطمئن شوید که روش سختی را برای رمز عبور گذاری در بیزینس خود دارید و همه کارکنان از آن روش پیروی می‌کنند. رمزعبور باید ترکیبی از حروف و اعداد باشد، حداقل 14 کارکتر و به طور منظم عوض شود.
هرگز نباید جایی نوشته شوند و برای هر سیستم از رمز عبور مجزایی باید استفاده کنید که اگر رمز عبوری سرقت شد امنیت کل سیستم ها نقض نشود. از تاریخ های به یادماندنی مانند تاریخ تولد و سالگردها استفاده نکنید. فقط کافی است مجرمان سایبری نگاهی به پروفایل شما در صفحات اجتماعی بیندازند تا به آسانی به این اطلاعات دست یابند و شکستن این نوع رمزعبورها با ابزار هک واقعا کار ساده ای است.
 
Wi-Fi خود را نیز امن کنید. از رمزگذاری WPA2 (WiFi Protected Access II) بیشتر از (WEP (Wired Equivalent Privacy استفاده کنید زیرا WEP آسان تر رمزگشایی می‌شود. اگر قربانی حمله سایبری شدید یا مشکوک به ویروسی در سیستم های خود هستید باید فورا با تامین کننده IT تماس بگیرید. اگر شرکت پشتیبان خدمات شبکه ندارید یا به نرم افزار آنتی ویروس اعتماد دارید clean-up را برای اسکن و حذف بدافزار اجرا کنید. ولی باید متخصصی هم سیستم شما را ببیند تا مطمئن شوید که آسیب جدی وارد نشده است.
طبق گزارش شرکت تحقیقات استراتیک و تحقیقات برنامه ریزی احتمالی در امریکا، 43 درصد شرکت هایی که فجایع سایبری را تجربه می‌کنند هرگز دوباره به حالت اول برگردانده نمی‌شوند و 29 درصد طی دو سال ورشکسته می‌شوند. اشتباه فکر نکنید که اطلاعات شما مورد علاقه هکرها نیست. به ما اعتماد کنید. اطلاعات شما برای شما حیاتی است و باید از آن محافظت کنید. هیچگاه فاجعه گیر افتادن در جرایم اینترنتی را دست کم نگیرید.
 

خدمات24 ساعته آنتی ویروس سازمانی و خانگی
پشتیبانی آنتی ویروس ایست نود32، کسپرسکی، اف سکیور، اویرا، بیت دیفندر